Archiwum dnia: 13 stycznia 2020

Wigilia szkolna 2019

W dniu 20.12.2019 w Domu Ludowym w Ostrowie odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. W świątecznej scenerii uczniowie klasy II pod kierunkiem pani wychowawczyni Alicji Strzałkowskiej przedstawili jasełka. Na scenie oprócz tradycyjnych postaci pojawili się: draby, turoń i kominiarz, którzy w polskiej tradycji symbolizują dobrobyt i szczęście. Wprowadzeniem w świąteczny nastrój były kolędy i pastorałki, śpiewane przy akompaniamencie grających na różnych instrumentach „młodych żołnierzy” z klasy III. Po występie uczniów dyrektor Bogusław Klisowski oraz wójt Andrzej Huk złożyli zebranym serdeczne świąteczno – noworoczne życzenia. Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Wspólnemu spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera.

W hołdzie Przemyskim Orlętom

W piątek 13 grudnia społeczność naszej szkoły uczciła pamięć młodych bohaterów walk o polskość Przemyśla, tzw. Orląt Przemyskich. Ci uczniowie przemyskich szkół 101 lat temu, tj. 13 grudnia 1918 r. w walkach pod Niżankowicami koło Przemyśla oddali odradzającej się Ojczyźnie to, co mieli najcenniejsze, czyli życie. W tym samym dniu, ale 38 lat temu, tj. 13 grudnia 1981 r. władze komunistyczne ogłosiły wprowadzenie w naszym kraju stanu wojennego, który pociągnął za sobą 100 ofiar śmiertelnych. Tysiące osób zostało aresztowanych, wielu było prześladowanych. Doszło do przelewu bratobójczej krwi. Data 13 grudnia wiąże się dla nas Polaków z traumatycznymi wspomnieniami.
Zwieńczeniem uroczystego apelu było odśpiewanie hymnu narodowego i złożenie przez dyrektora Bogusława Klisowskiego kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Polskich.

Ale czytam

12 grudnia – dzień wyjazdu kl. II do Biblioteki Publicznej w Przemyślu okazał się jak zwykle pełen wrażeń, emocji a przede wszystkim pożytecznego wpływu na kształtowanie postaw dobrego czytelnika! Uczniowie z zapałem wymienili przeczytane książki na nowe, a potem na zajęciach edukacyjnych pod kierunkiem pani Małgorzaty Tomków, poznawali ciekawostki związane z tradycją Świąt Bożego Narodzenia nie tylko w Polsce ale i na świecie – dobrze się przy tym bawiąc i ucząc!