Droga do niepodległości

15 listopada 2021 r. w naszej szkole gościła grupa rekonstrukcyjna, która opowiedziała i pokazała młodym ludziom, jaka była droga Rzeczpospolitej do niepodległości. Panowie zwrócili uwagę na największe zrywy zbrojne Polaków, od powstania kościuszkowskiego poprzez listopadowe, krakowskie i styczniowe. Wytłumaczyli uczniom, dlaczego każde z nich kończyło się niepowodzeniem. Przeciwko sobie mieliśmy trzech zaborców, którzy wspierali się w zwalczaniu naszych zrywów. Wojna odmieniła tą sytuację. Pojawiła się realna szansa na odzyskanie wolności, ponieważ po raz pierwszy zaborcy byli ze sobą skłóceni. I wreszcie na mapach świata pojawia się ta upragniona, wywalczona Niepodległa! Jednak to nie był koniec walk. Przed młodym państwem stanął trud wytyczenia jego granic. Nie obeszło się bez przelewu krwi. Panowie wspomnieli o kolejnych walkach Polaków, m. in. o powstaniu wielkopolskim, trzech powstaniach śląskich i wojnie z bolszewikami.Była to ciekawa lekcja historii, w czasie której uczniowie mogli też wykazać się swoją wiedzą, przymierzyć mundury wojskowe z tamtych lat oraz przyjrzeć się uzbrojeniu. Było też coś i dla dziewcząt. Miały okazję wcielic się w rolę sanitariuszek, które opatrywały dzielnych i rannych w boju kolegów, którzy byli żołnierzami.